News  About
 

Türk Tekstil Sanatçısı Ebru Dikmen, Letonya’da / 5. Riga Uluslararası Tekstil ve Lif Sanatı Trienali’nde 24 Nisan - 10 Haziran 2015 Tarihleri Arasında Ülkemizi Temsil Ediyor

Letonya’nın kültür ve sanat alanında en zengin şehri olarak bilinen Riga’da LNMM / Letonya Ulusal Sanat Müzesi’nin düzenlediği profesyonel tekstil sanatçıları ve diğer disiplinlerden sanatçıların katıldığı ve uluslararası jüri tarafından değerlendirilen 29 farklı ülkeden 85 sanatçıyı ağırlayacak olan 5. Riga Uluslararası Tekstil ve Lif Sanatı Trienali’ne Türk Tekstil Sanatçısı Ebru Dikmen de “Laodikeia Uyanıyor / Laodicea is Waking Up” adlı eseriyle katılıyor.

“Çeşitlilik ve Bütünlük / Diversity & Unity” adlı teması ile Trienal, 24 Nisan - 10 Haziran 2015 tarihlerinde LNMM / Letonya Ulusal Sanat Müzesi’nde gerçekleşecek. Organizatörler bu Trienal ile profesyonel sanat ve yaratıcı, yenilikçi sanatsal süreçlerin gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor. Sergi, Avrupa ve Dünya çapındaki tekstil ve lif sanatı alanında en güncel-yenilikçi eğilimleri ve trendleri de sunacak.

Trienalin Riga’da düzenlenmesi, Avrupa Kültür Merkezler’i arasında umut verici bir diyalog başlatarak sanat ve kültüre yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Trienalde ayrıca, yaratıcı atölye çalışmaları, çeşitli toplantılar, defileler ve bilimsel konferanslar vb. yan etkinlikler de yer almaktadır. Trienal, LNMM / Letonya Ulusal Sanat Müzesi / Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Müzesi’nde gerçekleştirilerek alanlarında uzman tekstil sanatçıları, mimarlar, iç mimarlar, akademisyenler ve diğer yardımcı endüstrilerin de dikkatini çekerek teşvik edici bir görev üstlenmiş olacaktır.

Riga’da Trienalin düzenlendiği uluslararası LNMM / Letonya Ulusal Sanat Müzesi-Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Müzesi’nde eseri sergilenecek olan Ebru Dikmen, çalışmasında, Anadolu topraklarının geçmişinin zenginliğine dikkat çekiyor. Tekstil tarihi ve kültürü, Anadolu’yu, M.Ö. marka yapan unsurlardandır. Günümüz tekstil sektörünün başarısını buna bağlayabiliriz. Sürdürülebilirlik olgusu burada tamamen kendini göstermiştir...

“Laodikeia Uyanıyor / Kültürel zenginliği tüm dünyaca bilinen Anadolu, Antik dönemde dokuma uygulamalarında en önde gelen “Laodikeia” kentine sahipti. Menderes Nehri’nin verimli sularıyla beslenen Lykos vadisinin koyunlarından elde edilen yün ile dokunan kumaşlar, kenti, tekstil ticaretinde çağının öncüsü ve markası yapmıştır.” Çalışmam Laodikeia’nın o süreçteki hareketli tekstil ticareti ile ürünlerini renkli dokuma silüetlerle günümüze yansıtmayı, şimdiki sessiz arkeolojik kazı alanını uyandırmayı hedeflemektedir.”

Dikmen, yaratıcı, özgün çalışmalar ile son yıllarda değişik malzeme türlerini tekstille birlikte kullanarak deneysel çalışmalar yapmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergi, fuar ve bienallerde de yer almıştır.

Farklı ülkelerden 85 sanatçının yer aldığı sergide Ebru Dikmen, 5. Riga Uluslararası Tekstil ve Lif Sanatı Trienali’nde 24 Nisan - 10 Haziran 2015 tarihleri arasında Türk Tekstil Sanatçısı olarak Türkiye’yi temsil etmektedir.
Katılımcı Ülkeler: (Tüm Baltık Devletleri, ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Finlandiya, G.Kore, İngiltere, İsveç, Japonya, Kenya, Kosta Rika, Nikaragua, Norveç, Polonya, Romanya, Türkiye ve diğerleri...)

• Ebru Dikmen / 1971 Yılında Almanya’da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1991 Yılında Yıldız Üniversitesi MYO Serigrafi Programı’ndan, 1996 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Ocak 2002’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Tekstil Tasarımı Bölümü’nde “Günümüz Çocuk Tekstilleri’nde Baskı Desenleri” adlı tezini vererek yüksek lisansını tamamladı. 1996-2004 Yılları arasında profesyonel olarak Türkiye ve Almanya’daki çeşitli Tekstil Kuruluşları’nın Tasarım Departmanları’nda Giysi Koleksiyonlar’ı hazırladı. Temmuz 2004’ten beri Akdeniz Üniversitesi SMYO Moda Tasarımı Programı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ulusal ve uluslararası olmak üzere çeşitli karma-grup sergilerine ve bienallere katılmış, kongre ve sempozyumlarda bildiri sunmuştur. Çalışmalarında karışık tekstil teknikleri ile çağdaş tekstil materyallerini kullanarak modernitenin getirdiği dinamizmi aktarma kaygısını taşıyan sanatçı, zaman zaman özgün baskı çalışmalarına da devam etmektedir. Çeşitli resmi ve özel koleksiyonlarda çalışmaları bulunan Dikmen, son yıllarda değişik malzeme türlerini tekstille birlikte kullanarak deneysel çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda öğretim elemanı sıfatıyla, AB ve sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlayarak, yaşadığı topluma duyarlı olma ilkesini uygulamaktadır.

 

• 5. Riga Uluslararası Tekstil ve Lif Sanatı Trienali - “Çeşitlilik ve Bütünlük / Diversity & Unity” adlı sergi 24 Nisan - 10 Haziran 2015 tarihleri arasında LNMM / Letonya Ulusal Sanat Müzesi - Arsenal Sergi Salonu'nda görülebilir.

The ARSENĀLS Exhibition Hall
LNMM / Latvian National Museum of Art
(Museum of Decorative Arts and Design)
1 Torņa Street, Riga / LATVIA

• Haber / Fotoğraf  © http://sanat.burada.com.tr izniyle
Eser künyesi: Ebru Dikmen
“Laodicea is Waking Up” / Silk-Cotton-Fishing line,
(Warp ikat weaving), 2015, 40x320 cm